Close

Vychází kniha ARCHITEKTI 2 –pohled na život a tvorbu významných osobností české architektury

Vychází kniha ARCHITEKTI 2 –pohled na život a tvorbu významných osobností české architektury

Kniha ARCHITEKTI 2 přináší unikátní pohled do světa českých a v česku tvořících architektů a architektek. Publikace, kterou vydává nakladatelství Premium Media Group, přibližuje pozadí vzniku mnoha inspirativních staveb nejen na území české republiky. Autorský tým Matej Šišolák a Bibiana Beňová poskytuje hluboký a netradiční vhled do inspirací a motivací současných tuzemských tvůrců – inspirace, motivace i osobitý přístup ke každodenní praxi.

Kniha o architektuře (téměř) bez architektury. Deset příběhů architektů a architektonických studií, jak je neznáte. Kdo jsou ti, co významným způsobem ovlivňují náš každodenní život, ať už v rovině interiérů, či rodinných domů, přes tvarování krajiny až po návrhy celých měst? Co je zajímá, čím žijí a jak se jejich touhy propisují do jejich tvorby? Kniha otevírá dveře do duší českých architektů několika generací, aby umožnila pochopit krásu i úskalí oboru a zjistila, zda opravdu všichni architekti nosí pouze černou.

Naší základní motivací je přiblížit české architekty čtenářům nikoli skrze jejich dílo, ale skrze jejich život, zážitky, inspirace a příběhy. Knih o domech je spousta, knížek o těch, kdo za nimi stojí, už mnohem méně,“ říká Matej Šišolák.

Kniha ARCHITEKTI 2 z produkce vydavatelství Premium Media Group a časopisu ARCHITECT+ nabízí odlišný pohled na významné reprezentanty současného stavebního umění: důkladně analyzuje samotné tvůrce – jejich pozadí a pracovní i rodinné zázemí, tvůrčí atmosféru, zdroje inspirace. Živé portréty architektů jsou představeny formou příběhů, rozhovorů, fotografií, které nemusí primárně souviset s architekturou. Publikace představuje špičkové domácí tvůrce nejen jako umělce, ale jako skutečné komplexní osobnosti.

Čtenář tak v knize najde odpověď mimo jiné na to, co si Karel Mrázek (KAAMA) myslí o teoriích, jimiž se odborníci snaží „vykládat architekturu“. Přináší pohled Radka Jarouška a Magdaleny Rochové (JRA) na důležitost veškerých, i těch nejmenších detailů v jejich práci a představuje názor Martina Kareše (Kareš Arch) na to, zda je v pořádku bourat stavby minulých desetiletí nebo je spíše chránit. Dalšími oslovenými tvůrci byli: Richard Sidej, Juraj Matula, Martin Tycar (znamení čtyř – architekti), Štěpánka Endrle (L&SCAPE), Tomáš Ciesla a Miroslav Krátký (archicraft), Erika a Vladimír Vašutovi (under-construction architects), Peter Vavrica (Vavrica architekti + Archikód), Tomáš Kozelský, Viktor Odstrčilík, Alexandra Georgescu (KOGAA) a Marco Maio (Marco Maio Architects).

Kniha hledá to, co stojí za vznikem jednotlivých domů či urbanistických plánů. Snaží se pochopit a přiblížit, kdo jsou špičkoví čeští architekti, o čem přemýšlejí, jak vnímají svět – to vše ovlivňuje způsob, kterým, prostřednictvím svých staveb, proměňují naší realitu,“ dodává Matej Šišolák.

Publikace ARCHITEKTI 2 navazuje na svého předchůdce ARCHITEKTI a opět je určena nejen odborníkům v oblasti architektury, ale všem, kdo mají zájem o kreativní proces a lidský příběh za architektonickými díly. Kniha je k dostání online na https://eshop.premiummediagroup.cz/obchod/architekti-2/.

 

ARCHITEKTI 2
Vydal: Architect plus, s.r.o. pro Premium Media Group, a.s.
Rok vydání: 2023
Autoři: Matej Šišolák, Bibiana Benová
Grafická úprava: Richard Alexander
Spolupracovaly: Helena Augustýn, Dorota Šišoláková, Mirjana Šišoláková
Portrétní fotografie: Bet Orten

 

Premium Media Group
Vydavatelství Premium Media Group se zaměřuje na komunikaci se společenskou elitou a pro prémiovou skupinu vydává magazíny ESTATE, ARCHITECT+, Premium SPORTS, Premium BRNO a ART&ANTIQUES. Je partnerem pro vydávání firemních magazínu AUDI, Raiffeisen Bank, ZDR Investments nebo Exclusive Tours a společně s produkcí eventů (Estate Awards, Prague Art Week) se soustředí i na vydávání knih. Mezi vydané tituly patří ARCHITEKTI, DŘEVO!, Czech It Out, Univerzita Berkshire Hathaway, Venture Deals, nebo ARCHITEKTI 2. Další informace na stránkách www.premiummediagroup.cz.

Kontakt pro média: Mgr. Veronika Drdáková, [email protected]