Close

Vyšla nová Ročenka Art+ 2023

Rekordní obrat na sálových aukcích, nejvyšší cena v historii za jedno prodané dílo i setrvalý růst hodnoty nejkvalitnějších uměleckých děl. Takový byl rok 2022. Všechna nejdůležitější čísla a fakta shrnuje již čtrnácté vydání Ročenky Art+ 2023, kterou připravil odborný server Artplus.cz

Největší událostí loňského aukčního trhu s uměním byla bezpochyby dražba obrazu Staropražský motiv od Bohumila Kubišty. Stal se z něj první obraz, který s konečnou cenou 123,6 milionu korun, překonal stomilionovou hranici. Tento jarní rekord naznačil, že v roce 2022 bude na aukčním trhu pořádně živo. Sběratelé a nutno dodat také investoři, kteří hledali úkryt pro své úspory před vysokou inflací a ekonomickou nejistotou způsobenou válkou na Ukrajině, za umělecká díla a starožitnosti utratili na sálových aukcích 1,65 miliardy korun. Dosud rekordní rok 2021 překonali o deset procent.

Nejen tato čísla shrnuje už čtrnácté vydání Ročenky Art+ 2023, která mapuje loňské dění na aukčním trhu s uměním. Ročenka nabízí také přehled 55 nejdražších děl, jejichž aukční cena přesáhla 5 milionů korun, nebo podrobný statistický pohled na deset nejprodávanějších autorů. Detailní analýzu přináší samostatné studie, které se věnují online aukcím, starým mistrům, krajinomalbě, klasické moderně, poválečnému či současnému umění.

Ročenku můžete zakoupit v našem e-shopu